PosterLad

O projektu

PosterLad

PosterLad je umělecký projekt českého designéra Vratislava Pecky. Dle jeho názoru nemusí plakát vždy nutně propagovat nějakou akci nebo produkt, a proto Vratislav raději využívá toto médium jako prostor pro vyjádření svých výtvarných myšlenek a především proto, aby bylo uspokojeno oko pozorovatele. Hlavním znakem tvorby Vratislava Pecky jsou jednoduché tvary a živé barvy. Jeho tvorbu ovlivnila škola Bauhaus a jistá nostalgie a vzpomínky na 90. léta.

PosterLad začal v roce 2016 jako jakýsi únikový projekt jednoho zaneprázdněného designéra, kterého omrzela práce pro klienty a který chtěl raději tvořit svůj vlastní svět. Od té doby Vratislav Pecka navrhuje plakáty téměř každý den a jeho styl se neustále vyvíjí a posouvá. Během krátké doby se PosterLad stal populárním na sociálních sítích a získal ocenění Silver A'Design 2019 a German Design Award 2020.

Není mým cílem svým uměním vyjadřovat něco konkrétního či třeba nějaký názor. Svou prací chci především vizuálně zaujmout. V každém svém plakátu se prací s barvami a kompozicí snažím najít rovnováhu, protože v té se skrývá krása.

Vratislav Pecka, zakladatel a designér

Začátky projektu PosterLad

PosterLad začal v roce 2016 jako jakýsi únikový projekt jednoho zaneprázdněného designéra, kterého už omrzela práce pro klienty a který si dal za cíl začít tvořit něco vlastního. Vratislav si založil instagramový účet PosterLad, na nějž čistě pro potěšení pravidelně přidával umělecké plakáty. Místo úniku od každodenní pracovní rutiny ovšem postupně vyvolalo nečekaný zájem a stalo se zdrojem zajímavého přivýdělku. „Nabíjelo mě dělat něco svého, kde jsem nebyl ničím a nikým omezován. Tehdy jsem vůbec neplánoval, že by z toho měl být byznys."

První výstavy na domácí scéně

Plakátové umění Vratislava Pecky si rychle oblíbili návštěvníci i pořadatelé. Na Czech Design Weeku se vedení Kongresového centra Praha plakáty natolik líbily, že si je tam nechali i po skončení akce.

Silver A'Design Award

Posterlad si velice rychle našel cestu i do zahraničí. Jedním z důležitých milníků pro bylo pro Vratislava Pecku mezinárodní ocenění, a sice stříbrné umístění v A’Design Award & Competition 2019 v kategorii Grafika a vizuální komunikace.

German Design Award

Porota ocenila estetické motivy vykazující kvalitní úroveň designu a neotřelý nápad vzít si jako inspiraci pro různé ilustrace staré obaly VHS, grafiku 90. let, módu a hudbu z tohoto období. To vše se jasně odráží v mnoha grafických detailech Vratislavovy práce a především v oblibě mezi milovníky netradičního designu a umění. Cena German Design Award je toho jasným důkazem.

Mezinárodní výstavy

Plakáty PosterLad byly a stále jsou k vidění po celém světě. Ohromily například na finálovém výběru Ecuador Poster Bienal v Ekvádoru, na Arizona State University v USA, na výstavě v Protein Studios v Londýně, či Yan Books v čínském Pekingu.

K zákazníkům pocházejícím převážně z Velké Británie, USA, Kanady a Francie už doputovalo přes pět tisíc děl s podpisem PosterLad.

Digitální umělec známý po celém světě

Kromě designu plakátů se Vratislav Pecka věnuje také tvorbě NFT, tedy krypto umění, které prezentuje a prodává na nejprestižnější světové platformě SuperRare, hostící pouze hrstku předních současných umělců. Jeho tvorbu na Instagramu sleduje téměř čtvrt milionu uživatelů napříč kontinenty. Mezi nimi i věhlasný grafický designér Stefan Sagmeister, držitel dvou cen Grammy, který navrhoval obaly alb pro hudebníky, jako jsou Lou Reed, Rolling Stones, Aerosmith, David Byrne nebo Jay–Z.