Tipy a návody

Jak dokonale vyčistit granitový dřez

Granitový dřez Blanco Subline 500-U v bílé barvě

Granit je v poslední době velmi oblíbenou volbou při výběru kuchyňského dřezu. Jeho výhodou je zejména vzhled a odolnost. Granitové dřezy jsou nejčastěji tvořeny směsí křemene a žuly, do kterých se přidává pojivo s barvivem. Výsledný povrch pak připomíná přírodní kámen.

Výrobci dřezů často používají další názvy granitových povrchů, které se mohou lišit konkrétním složení směsi. Jedná se například o Silgranit a Silgranit II (Blanco), Fragranit Durakleen Plus + Sanitized (Franke), Cristalite a Cristadur (Schock), Tegranit (Teka), Metaltek a Granitek (Elleci) a mnoho dalších. 

I přes vysokou odolnost proti škrábancům, však může dojít k tomu, že povrch časem "sejde", zejména v případě bílých a světlých odstínů. To je nejčastěji způsobeno tím, že v dřezu zůstane špinavé nádobí delší dobu (přes noc). Nejhorší tvůrci skvrn jsou káva, čaj a červené víno. Proto je velmi důležité povrch dřezu alespoň opláchnout vodou, aby nežádoucí tekutiny stekly do odpadu a nezanechaly skvrnu.

V případě, že se skvrna objeví nebo jen chcete dřezu vrátit jeho původní lesk, vám přinášíme návod a postup jak na to. Bohužel se neobejdete bez speciálních čistících prostředků.

Takto vypadal dřez předtím, než jsme začali s čištěním. Jak je vidět, tak je povrch ztmavlý, zašlý a rozhodně nevypadá jako nový. Dřez na fotografii od značky Blanco je přibližně rok starý.

Špinavý granitový dřez v bílé barvě

Krok č. 1: Umytí běžným kuchyňským čističem

Jako první dřez umyjeme běžným kuchyňským čističem, který máte doma. Většinou jej stačí nastříkat na suchý povrch, nechat pár minut působit a poté setřít a opláchnout.

Jak je vidět na fotografii po použití prostředku, tak povrch vypadá stejně. Je ale důležité jej odmastit a zbavit případných větších nečistot (zbytků jídla), aby se nezanesly do speciální houbičky, kterou použijeme v dalším kroku.

Bílý granitový dřez po vyčištění běžným kuchyňským čističem

Krok č. 2: Použití speciální čistící pasty

Většina výrobců granitových dřezů nabízí i prostředky pro jejich čištění. My jsme použili čistící pastu Franke Twister, která vás vyjde na pouhých 169 Kč a vydrží opravdu několik let.

Pasta se nanáší na speciální houbičku, která je součástí balení a krouživými pohyby aplikuje na povrch dřezu. Nebojte se přitlačit, granitový povrch nepoškrábete, ale dejte pozor na nerezovou výpusť, té se snažte vyhnout. Pro snažší aplikaci doporučujeme houbičku lehce navlhčit.

Bílý granitový dřez po použití speciální čistící pasty

Dřez nyní vypadá o poznání lépe, ale při bližším zkoumání je vidět, že ještě není dokonale čistý (bílý). Zejména v okolí výpustě.

Detail granitového dřezu v okolí výpustě

Krok č. 3: Použití aktivního čističe

Posledním krokem je použití speciálního aktivního čističe. V našem případě jsme použili Blanco Activ Pulver za cenu okolo 150 Kč a obsahu 3 sáčků. Tento přípravek je skvělý, ale bohužel jeho prodej pravděpodobně skončil a není možné ho sehnat ani v Německu.

Jako alternativu lze použít čistič s aktivním kyslíkem, našli jsme např. Heitmann bělidlo s aktivním kyslíkem v prášku nebo tento balíček pro čistění bílého granitového dřezu. Zatím jsme je však nezkoušeli.

Granitový dřez po použití aktivního čističe

Aktivní čistič funguje jako prášek, který se nasype do horké (+60 °C) vody a nechá působit alespoň dvě hodiny. Po jeho použití je povrch skutečně bílý a dokonce i skvrny okolo výpusti zmizely.

Co však bohužel nezmizelo jsou "tečky" v levém dolním rohu dřezu. Ty jsou způsobeny odlomením granitu, které pravděpodobně vzniklo od ostrého předmětu (nože).

Detail výpustě dřezu po použití aktivního čističe

Rady na závěr

Jak vidíte, tak dřez lze skutečně dokonale vyčistit a vrátit mu jeho původní barvu. Pro údržbu jsou samozřejmě vhodnější tmavé dřezy, na kterých drobné nedostatky nejsou vidět.

Na závěr pamatujte na tyto rady:

  • Vylytý čaj, kávu nebo víno ve dřezu vždy spláchněte alespoň vodou a nenechávejte působit přes noc
  • Nádobí do dřezu neházejte, ale pokládejte. Granit vydrží opravdu hodně a nepoškrábe se, je ale možné jej "odštípnout"
  • Používejte čistící prostředky doporučené výrobcem vašeho dřezu, protože není granit jako granit a jednotlivé směsi se mohou lišit. Nepoužívejte louh nebo čistič odpadů, ty jsou tak agresivní že mohou narušit granitový povrch samotný

Napsat komentář

Všechny komentáře jsou před zveřejněním moderovány.

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.

Zobrazit další

Český porcelán nově na Neatlane
Novinka od Space of Space exkluzivně na Neatlane